Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Wola Uhruska

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
Protokół nr 1/03
Data utworzenia
2003-08-25
Opis

PROTOKÓŁ NR I/03

z posiedzenia Komisji ds. Społecznych, odbytego w dniu 24.07.2003 r. o godz. 10.30 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Woli Uhruskiej.

Posiedzeniu przewodniczył Pan Artur Rudziński - Przewodniczący Komisji ds. Społecznych.

Ponadto w posiedzeniu Komisji udział wzięli:

  1. Pan Artur Rudziński
  2. Pan Zdzisław Jezierski
  3. Pan Marek Kuszneruk
  4. Pan Tadeusz Niewiadomski
  5. Pan Stefan Zalewski
  6. Pan Wiesław Pawlik - Komendant SG Strażnicy w Zbereżu
  7. Pan Krzysztof Młynarski - Kierownik Posterunku Policji
  8. Pan Jan Łukasik - Wójt Gminy

Przewodniczący Komisji - Pan Artur Rudziński rozpoczął posiedzenie prosząc zebranych o skupienie się nad sprawą bezpieczeństwa w naszej gminie oraz nad opracowaniem planu pracy komisji.

Następnie poprosił przedstawiciela Straży Granicznej o przedstawienie stanu bezpieczeństwa granicznego na naszym terenie.

Pan Wiesław Pawlik - Komendant SG Strażnicy w Zbereżu wymienił najczęściej powtarzające się problemy dotyczące łamania przepisów:

  1. Częste przypadki nielegalnego przekraczania rzeki granicznej Bug.
  2. Nasilenie kąpieli na rzece granicznej Bug.
  3. Przebywanie przy granicy państwa w godzinach nocnych.
  4. Problemy z wylegitymowaniem osób przebywających w strefie granicznej.
- Pan Marek Kuszneruk zaproponował, aby umieścić tablice informacyjne z wybranymi przepisami dotyczącymi zachowania się w strefie granicznej, w miejscach najbardziej uczęszczanych przez ludzi.
- Pan Artur Rudziński zwrócił się do Pana Wójta z propozycją umieszczenia tablic z przepisami obowiązującymi w strefie przygraniczneji.
- Pan Wójt zaproponował, aby Straż Graniczna opracowała tekst tablic, które mogłyby być zamieszczone przy granicy.

Komendant SG Strażnicy w Zbereżu zaznaczył, że nastąpił wzrost przestępczości granicznej na odcinku granicy z Ukrainą i przewiduje się nasilenie w momencie wprowadzenia wiz. Został również utworzony etat kontaktu funkcjonariusza z mieszkańcami terenu przygranicznego, ponieważ współpraca z nimi jest bardzo ważna.
- Pan Tadeusz Niewiadomski zapytał komendanta czy sołtysi chętnie współpracują z funkcjonariuszami straży granicznej.
- Pan Komendant odpowiedział, że nie spotykają się z odmową współpracy.
- Pan Artur Rudziński zaproponował umieszczenie tablicy informującej w szkole, aby przyjezdna młodzież mogła się z nimi zapoznać.
- Pan Komendant poparł tę propozycję ponadto uważa, że powinno się organizować spotkania przedstawicieli Straży Granicznej z przyjezdną młodzieżą celem pouczenia zgodnego z przepisami zachowania się w strefie granicznej.

Z powodu braku chętnych do dalszej dyskusji Przewodniczący Komisji podziękował Komendantowi SG Strażnicy w Zbereżu za omówienie stanu bezpieczeństwa granicznego.

Następnie Przewodniczący poprosił Pana Wójta Gminy o przekazanie przygotowanych informacji.

Pan Wójt poinformował o przebiegu i aktualnym stanie inwestycji gminnych.
- Budowa gimnazjum - wykonano tynki wewnętrzne oraz posadzki natomiast planowana stolarka okienna nie zostanie zamontowana, gdyż nie otrzymano dotacji z Urzędu Marszałkowskiego.
- Budowa kanalizacji w Bytyniu i Woli Uhruskiej - wykonawca przystąpił do realizacji robót i w ciągu miesiąca inwestycja ta powinna być zrealizowana.
- Budowa ul. ZWM - w sierpniu odbędzie się przetarg na wykonawcę, który przystąpi do prac, należy się również zastanowić nad zmianą nazwy ulicy.
- Budowa ul. Dworcowej i ul. Turystycznej - na ul. Dworcowej planuje się położyć warstwę wierzchnią asfaltową, natomiast ul. Turystyczną wykonać od podstaw.
- Przebudowa chodników na ul.1 Maja - przetarg wygrał Pan Łubkowski i prace zostały już rozpoczęte.
- Budowa sieci energetycznej w Woli Uhruskiej - prace zostaną rozpoczęte w miesiącu wrześniu.
- Remont SP ZOZ - trwają prace remontowe.
- Kultura i język gminy Wola Uhruska na tle obszaru Euroregionu Bug - odbyło się ostatnie spotkanie nauczycieli Szkoły Podstawowej w Woli Uhruskiej z pracownikami UMCS-u. Rezultatem tych spotkań, na bazie zebranych informacji, będzie wydanie książki.
- Termo-modernizacja budynku Zespołu Szkół Woli Uhruskiej - została wykonana ocena stanu technicznego oraz sporządzony kosztorys wymiany. Ponieważ w Ministerstwie Edukacji przewidziana jest rezerwa na wspieranie takich przedsięwzięć, został złożony odpowiedni wniosek do Kuratorium w Chełmie w celu jego zaopiniowania. Przedsięwzięcie to będzie realizowane w dwóch etapach tj.

    I etap - wymiana okien w najstarszej części szkoły, w miesiącu sierpniu
    II etap - wymiana okien w części dobudowywanej, w miesiącu październiku.
- Organizacja obozu społeczno-naukowego Akademii Medycznej w Lublinie - w trakcie trwania obozu medycznego wielu pacjentów skorzystało z porady specjalistów.

Pan Wójt poinformował, że zostało wysłane pismo Komisji ds. Rozwoju Gospodarczego do Syndyka Masy Upadłościowej Huty Szkła "Glasskop" Nadbużanka z ofertą nabycia w całości działek i obiektów po byłej hucie. Przejęcie polegałoby na odebraniu części działek na poczet naszej wierzytelności od syndyka, a pozostałe działki gmina odkupiłaby za niższe sumy od wycenionych ponieważ obiekty na tych działkach uległy zniszczeniu i przedstawiają niską wartość. Pan Wójt Przedstawił zebranym mapkę huty z podziałem na działki i zapoznał, które zostałyby nabyte i za jaką sumę.

Następnie z uwagi na ustalanie założeń przyszłorocznego budżetu, których dokonuje się do końca października Pan Wójt poprosił Komisję ds. Rozwoju Gospodarczego o analizę zasadności funkcjonowania jednostek podlegających Gminie tj.
- Przedszkola w Woli Uhruskiej
- Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji
- Przedsiębiorstwa Usługowo-Wytwórczego
- Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej
- Prywatyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

W najbliższym czasie zostanie przedstawiona sytuacja we wszystkich wymienionych instytucjach, koszty ich utrzymania, stan zatrudnienia, zakres zadań, statusy prawne i propozycje umożliwiające rozwiązanie trudnych sytuacji tych instytucji.

Przewodniczący komisji podziękował Panu Wójtowi za przekazanie informacji i poprosił zebranych o dyskusję.
- Pan Marek Kuszneruk zgłosił potrzebę dokonania przeglądu stanu technicznego świetlic Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie gminy.
- Pan Pawlik zgłosił potrzebę naprawy ścieżki rowerowej, bądź zmienienia trasy ze względu na warunki utrudniające jazdę rowerem.

Następnie Przewodniczący Komisji poprosił Kierownika Posterunku Policji - Pana Krzysztofa Młynarskiego o zapoznanie obecnych na posiedzeniu ze stanem bezpieczeństwa na terenie naszej gminy.

Pan Komendant poinformował, że obecnie na terenie gminy przebywa dużo osób z innych miejscowości i największe zagrożenie bezpieczeństwa występuje w pobliżu domków letniskowych, baru przy kąpielisku, przy kawiarni "Gibson" i przystanku PKS w Woli Uhruskiej. Kolejną miejscowością pod względem braku bezpieczeństwa jest Uhrusk, ponieważ w godzinach wieczorowych i nocnych młodzież często zakłóca spokój. Komendant zwracił uwagę, że właściciel kawiarni "Gibson" nie przestrzega godzin zamknięcia lokalu i powinien przestrzegać przepisu zakazującego sprzedaży alkoholu nieletnim, ponieważ młodzież po spożyciu alkoholu siedzi na chodnikach przy ulicy w wyniku czego może dojść do wypadku drogowego. Następnym problemem dotyczącym zagrożenia bezpieczeństwa była sprawa organizowania festynów w poszczególnych miejscowościach naszej gminy przy świetlicach usytuowanych w pobliżu jezdni, ponieważ większość uczestników imprezy stoi na jezdni utrudniając przejazd.

Pan Kuszneruk zapytał komendanta jak ocenia stan bezpieczeństwa w porównaniu z rokiem ubiegłym i czy pojawiły się nowe typy przestępstw np. narkotyki.
- Pan Komendant odpowiedział, że trudno jest określić ponieważ występują różne typy spraw i w porównaniu do ubiegłego roku jednych jest więcej innych mniej, ujawniono jeden przypadek posiadania narkotyków.
- Przewodniczący Komisji zapytał Pana Komendanta jakie są oczekiwania Policji od Samorządu
- Pan Młynarski złożył wniosek, aby wezwać właścicieli obiektów tzn. kawiarni "Gibson", baru przy kąpielisku oraz Dyrektora GOKSiR-u i poinformować o zagrożeniach bezpieczeństwa wynikających z nie przestrzegania przepisów sprzedaży alkoholu oraz godzin otwarcia lokali.
- Pan Kuszneruk zaproponował, aby zorganizować spotkanie z właścicielami lokali i sprzedawcami oraz zapytał Pana Komendanta czy złożył przełożonym w powiecie wniosek na zakup radaru. Zapytał też, czy istnieje możliwość zakupu radaru z udziałem Samorządu i Policji.
- Pan Komendant odpowiedział, że nie składał takiego wniosku, ale w najbliższym czasie to uczyni.
- Przewodniczący Komisji zaproponował Kierownikowi Posterunku Policji, aby w projekcie na przyszły rok ujął zakup radaru a następnie wniosek zostanie zgłoszony na sesji.

Przewodniczący Komisji podziękował Kierownikowi Posterunku Policji za zapoznanie komisji ze stanem bezpieczeństwa na terenie naszej gminy.

Następnie Przewodniczący Komisji przeszedł do kolejnego punktu przewidzianego do dyskusji a mianowicie opracowania planu pracy Komisji do spraw Społecznych.

Pan Wójt zaproponował, aby Komisja ds. Społecznych swój plan pracy dostosowała i synchronizowała z planem pracy Rady Gminy. Ponadto poprosił Komisję o zaangażowanie w sprawy przyporządkowane Komisji Rozwoju Gospodarczego tzn.
- ocenę funkcjonowania poszczególnych instytucji,
- zastanowienie się nad projektami inwestycji realizowanych w przyszłym roku.

Pan Wójt zasugerował, aby Komisja ds. Społecznych podczas pracy zajęła się następującymi zagadnieniami:

  1. Zdrowie, oświata i bezpieczeństwo.
    - Formą funkcjonowania ZOZ w Woli Uhruskiej,
    - Współpraca pomiędzy funkcjonariuszami nowopowstałej strażnicy w Woli Uhruskiej a mieszkańcami celem zapewnienia lepszego bezpieczeństwa,
    - warunki socjalne mieszkańców ich sytuacją finansową, bezrobocie na naszym terenie, współdziałanie z Opieką Społeczną.
  2. Rozbudowa infrastruktury technicznej temat ze współpracą z Komisją ds. Rozwoju Gospodarczego.
  3. Funkcja rolnicza temat we współpracy z Komisją ds. Rozwoju Gospodarczego.
    - stwarzanie możliwości zalesiania gruntów o niskiej klasie,
    - praca nad planem perspektywicznego zagospodarowania terenów.
  4. Funkcja turystyczna.
    - wzmocnić działalność Stowarzyszenia Agroturystycznego i instytucji współdziałających ze stowarzyszeniem.
    - zastanowić się nad realizacją nowych projektów związanych z rozwojem turystyki i wykorzystaniem udzielanych dotacji przez SAPARD z zakresu realizacji przedsięwzięć rozbudowy infrastruktury technicznej związanej z turystyką np.
        - kompleksowe zagospodarowanie starorzecza Bug,
        - zbudowanie ścieżki dydaktycznej w okolicach jezior,
        - złożenie wniosku na wykończenie funkcji turystycznej w budynku gimnazjum, gdzie w planowanym schronisku można byłoby organizować obozy pod nazwą zielona szkoła.
  5. Poza rolnicze tworzenie miejsc pracy.
    - firma z Radomia zainteresowana jest zakupem działki po byłej hucie ze zbiornikiem gazowym w celu utworzenia rozlewni gazu oraz sklepu z akcesoriami do samochodów, zatrudniłaby około 15 osób.

Po wyczerpaniu przewidzianych na spotkaniu tematów o godz. 13.40 Komisja do spraw Społecznych zakończyła posiedzenie.

Protokołowała:
Anna Borej

Przewodniczący Komisji ds. Społecznych
/-/ Artur Rudziński    


Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Maciej Markuszewski
Dodano do BIP dnia: 2003-08-25 12:09:49